Çevrimiçi Seminer Videosu

TTMD tarafından düzenlenen Parametrik Modelleme Yöntemi ile Bina Günışığı Etkisinin İncelenmesi konulu çevrimiçi seminer 19 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Baran Tanrıverdi’nin yaptığı seminere Hızır Gökhan Uyduran konuşmacı olarak katıldı.

Günışığını neden etkili kullanılmalı sorusuna yapay aydınlatma talebinin azaltılması, farklı gölgelendirme elemanlarının değerlendirilerek kamaşma riskinin azaltılması, yazın istenmeyen ısı kazançlarını azaltma ve kışın güneş ışınımlarından yararlanma şeklinde yanıt vererek sunumuna başlayan Hızır Gökhan Uyduran, günışığının şehir yoğunluğu, oda özellikleri, açıklık boyutları gibi sınırlamalar nedeniyle düzgün kullanılamadığını söyledi.  Günışığını ölçmek için durağan günışığı modelleme yöntemleri ve iklim tabanlı günışığı modelleme yöntemleri olduğunu belirten Uyduran, günışığı çarpanı, saatlik günışığı miktarı, faydalı günışığı aydınlığı, günışığı otonomisi, yıllık günışığına maruz kalma gibi modeller hakkında bilgi verdikten sonra parametrik tasarımla ilgili olarak; “Parametrik tasarım değişimdir ve parametrik modelleme değişimi temsil eder. Belirgince oluşturulmuş parametreler ile tasarım oluşturulabilir, değerlendirilebilir ve tekrardan oluşturulabilir. Parametrik modelle çalışan mimarlar, ne tasarladıklarını düşünmenin yanı sıra, tasarımlarını nasıl oluşturacaklarını açıklayan formüllerin parametrelerin ve ilişkilerin mantıksal sırasını da düşünmelidir. Parametrik tasarım bu yüzden her bir geometrik ilişkiyi düşünmeye zorlamaktadır. Parametrik günışığı modelleme ise farklı tasarımların insan girdisine gereksinim olmadan denenmesine olasılık vermektedir” dedi.  Konuşmacı son bölümde parametrik tasarım modellemesinde kullanılan programlar hakkında bilgi vererek örnek durum incelemesi sundu.

TTMD Çevrimiçi Semineri: Parametrik Modelleme Yöntemi ile Bina Günışığı Etkisinin İncelenmesi TTMD Çevrimiçi Semineri: Parametrik Modelleme Yöntemi ile Bina Günışığı Etkisinin İncelenmesi TTMD Çevrimiçi Semineri: Parametrik Modelleme Yöntemi ile Bina Günışığı Etkisinin İncelenmesi

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.