TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Rüknettin Küçükçalı’yı Anma & Mekanik Tesisat Kitaplarının Öyküsü/ Meyve Kurutma Prosesi & Isı Geri Kazanım Usulleri - Prosesin Kontrolü” konulu eğitim semineri 17 Eylül 2022 tarihinde BAOB Bursa Akademik Odalar Birliği’nde gerçekleştirildi.  Oturum başkanlığını Turhan Karakaya’nın yürüttüğü seminere Prof. Dr. Ahmet Arısoy ve Nurettin Küçükçalı konuşmacı olarak katıldı.

İki ayrı bölümden oluşan seminerin ilk oturumunda Prof. Dr. Ahmet Arısoy, Abdurrahman Kılıç ve Rüknettin Küçükçalı ile olan arkadaşlıkları ve birlikte yaptıkları hakkında dinleyicilere bilgiler verdi.

Abdurrahman Kılıç’ın güneş enerjisi ile başlayıp, sonra yangın konusuna girdiğini, İTÜ tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan büyük yangın projesinde koordinatör olduğuna değinen Arısoy, sonrasında bir nevi bu projenin uygulanması için İstanbul İtfaiye Müdürü olarak görevlendirildiğini ve burada modern bir İstanbul itfaiyesi kurduğunu, bu çalışmalarını Türkiye düzeyinde devam ettirdiğini modern bir yönetmelik hazırladığını ve bunu uygulattığını anlattı.

Rüknettin Küçükçalı’nın ise sektörü birleştirmesi, TTMD’nin kuruluşunda yer alması, seminerlerin ve sempozyumların temelini atması, getirdiği yenilikler ve çok sayıdaki yayınları ve nihayet kitapları ile anıldığını belirten Arısoy; özellikle tesisatın hemen her dalındaki uygulamaya ve tasarıma yönelik kitaplarının bu sektöre çok büyük katkısı olduğunu söyleyerek, bilginin paylaşılmasıyla sektörün büyüdüğünün altını çizdi. Arısoy: “Sonunda kitaplar bir ekibin ortak orijinal katkı koyduğu referans el kitaplar haline geldi” dedi. Konuşmasının ikinci bölümünde Ahmet Arısoy kurutmanın temellerine değinerek; yüzey üzerindeki kaba nemin buharlaşma mekanizmasını, etki eden parametreleri bunu veren denklemler yardımıyla açıkladıktan sonra gözenekli yapıdaki bir taneciğin kurumasını kömür örneği üzerinden anlattı ve bunun için kendi orijinal modelini ana hatlarıyla açıkladı.

Seminerin ikinci bölümünde konuşan Nurettin Küçükçalı, meyve sebze kurutması uygulamaları ve kendi geliştirdikleri kurutma fırını hakkında gerçekleştirdiği sunumda; kurutma sistemleri, suni kurutma, buhar ile ısıtma, tünel tipi kurutma gibi başlıklarda bilgiler paylaştı. Dinleyicilerden gelen soruların yanıtlanmasıyla seminer sona erdi.

TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı TTMD 2022-2023 Dönemi İlk Semineri Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr