Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Üyelerine özel olarak düzenlenen “Bağımsızlık Yolunda” Söyleşisi, Araştırmacı Yazar-Şair Sunay Akın’ın katılımıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleştirildi. Çok sayıda TTMD Üyesi’nin izlediği özel yayında, izleyiciler Sunay Akın’ın keyifli anlatımıyla tarihin derinliklerinde yolculuğa çıktı.

Günümüzde olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı yıllarında da benzer hastalık ve salgınlarla mücadele edildiğini söyleyerek sözlerine başlayan Akın, Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan “Bandırma Vapuru” ile ayrıldığı sırada İstanbul’un ve Boğazların durumu hakkında bilinmeyen bazı gerçekleri anlattı.  Savaş yıllarında bile Atatürk’ün çok sayıda kitap okuduğuna ve kitap okumak için çaba sarf ettiğine dikkat çeken Sunay Akın, bunun nedeninin ise “Bilgi Üretilen En Büyük Güçtür” felsefesinde yattığını belirtti.

Milli mücadele sırasında yaşanan zorlukları ve az bilinen yaşanmış hikayeleri kendine has üslubuyla dinleyicilere aktaran Sunay Akın, toplumların tarihi zenginliğinin göstergesi olan müzelerin çok daha fazla ziyaret edilmesi gerektiğini söyleyerek ancak bu şekilde toplumsal hafızanın sağlanabileceğini ifade etti.

Sunay Akın ile “Bağımsızlık Yolunda” Söyleşisi Yapıldı Sunay Akın ile “Bağımsızlık Yolunda” Söyleşisi Yapıldı Sunay Akın ile “Bağımsızlık Yolunda” Söyleşisi Yapıldı

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.