Soğuk Hava Depolarında Yeni Trend Kondenserler - Hibrit Kondenserler Anlatıldı

Webinar videosu

TTMD tarafından düzenlenen Soğuk Hava Depolarında Yeni Trend Kondenserler - Hibrit Kondenserler konulu çevirimiçi seminer 11 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. M. Zeki Yılmazoğlu’nun yürüttüğü seminere Hayati Can konuşmacı olarak katıldı.

Enerji verimliliği yüksek kondenser ve kuru soğutucu tasarımının avantajlarını “adyabatik soğutma ile yüksek verim, mevsim geçişlerine uygun kullanım özelliği, kompresör seçiminde %25’e varan tasarruf, kirlilik faktörünün azaltılması ve fan enerjisinden maksimum fayda” şeklide sıralayarak sunumuna başlayan Hayati Can, hava soğutmalı, su soğutmalı, evaporatif ve hibrit kondenser çeşitleri olduğunu söyledikten sonra hibrit kondenserlerin avantajlarını anlattı: “Hibrit kondenserler iklim ve saha şartına bağlı olarak; kompresör yatırım maliyetini düşürür,

toplam yatırım maliyetini düşürür ve işletme de %30’lara kadar varan enerji tasarrufu sağlar. Yine iklim koşullarına bağlı olarak fan enerji verimliliği yükselir. İhtiyacın olmadığı zamanlarda adyabatik padler kolayca demonte edilebilirler ve sistem bu özelliği ile hem hava soğutmalı hem de evaporatif kondenser olarak çalışabilmektedir. Sistemde genel çalışma basınçlarını düşürdüğü için tüm makine ve ekipmanların ömrü artar.”

Kurulum ve işletme işletme ihtiyaçları hakkında Hayati Can şu bilgileri verdi: “Su tesisat bağlantısı yapılması gereklidir. Su pompası kullanılması gereklidir. Su kullanım miktarına bağlı olarak padin belli aralıklarla yenilenmesi gerekebilir. Sistem ürün bazlı pompalı tasarlanabilir ya da benzer üründen aynı sahada birden fazla kullanılıyorsa merkezi sistem olarak tasarlanabilir.

Kuru soğutucularda da hibrit çözümler uygulanabilir. Kuru soğutucularda elde edilen su sıcaklığı ortamın kuru termometre sıcaklığına bağlıdır ve bu nedenle de kuru soğutucu olarak anılır. Normal şartlarda kuru soğutucular ile kuru termometre sıcaklığının yaklaşık 5°C üzerine kadar soğutulmuş su elde edilebilir. Daha düşük sıcaklıklarda soğutma suyuna ihtiyaç duyulan uygulamalarda hibrit(ıslak/kuru) kuru soğutucular kullanılır.

Kuru soğutucularda hibrit çözüm avantajlarını anlatan Can, hibrit sistemlerin çalışma prensipleri, yapısal elemanları ve montajı, padlerin temizliği hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra hibrit kondenserin kompresör seçimine etkisi ve kondenser maliyet değerlendirmesi ile ilgili örnekler sundu. Dinleyicilerden gelen soruların yanıtlanmasının ardından etkinlik sona erdi.

Soğuk Hava Depolarında Yeni Trend Kondenserler - Hibrit Kondenserler Anlatıldı Soğuk Hava Depolarında Yeni Trend Kondenserler - Hibrit Kondenserler Anlatıldı Soğuk Hava Depolarında Yeni Trend Kondenserler - Hibrit Kondenserler Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr