Pandemi Koşullarında Havalandırma için Simülasyon ve Risk Yönetimi Anlatıldı

Webinar videosu
 
TTMD’nin düzenlediği Pandemi Koşullarında Havalandırma için Simülasyon ve Risk Yönetimi konulu çevirimiçi seminer 15 Aralık 2020 tarihinde yapıldı. Moderatörlüğünü Dr. Ayşegül Tereci’nin yürüttüğü eğitime Tanju Kılınçarslan ve Sinan Soğancı konuşmacı olarak katıldı.
 
İlk sunumu gerçekleştiren Kılınçarslan konfor tasarımını, neredeyse sıfıra yakın enerji kullanımını hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulunduran, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte maksimum ısıl konfor sunan, kusursuz akustik ve görsel konfor ile kaliteli iç ortam havası, yangın korunumu ve güvenliği sağlayan binaların oluşturulması olarak tanımladıktan sonra ısı konforu ve hava kalitesinin önemine değindi. Kent hayatında yaşamın %90’ının iç mekanlarda geçtiğine dikkat çeken Kılınçarslan, binaların tasarımlarında hava kalitesi risk yönetimi yapılmış ve gerekli düzenlemelerin tasarlanmış ve uygulanmış olmasının çok önemli olduğunu söyleyerek; CAE, CFD, HVAC, aerosol, damlacık gibi kavramlar ile referans kaynaklar hakkında bilgi verdi. Risk yönetiminde en iyi sonucun tasarımcı, proje sahipler, işletmeler, enfeksiyon kontrol uzmanları gibi birçok disiplinin işbirliği yapması gerektiğini belirten konuşmacı, aerosol bulaşma kaynakları, solunum aerosol özellikleri ve dinamiği başlıklarında bilgi aktardı. Sars-cov-19a neden olan virüsün 3 boyutlu simülasyonunu paylaşan Kılınçarslan, kapalı alanlarda virüs buluşma yolları hakkında: “Isıtma, havalandırma ve klima sistemlerinin çalışması da dahil olmak üzere bina servis sistemlerinde yapılacak olan mühendislik tedbirleri ile havadan bulaşan virüse maruz kalmalar azaltılabilir” dedi.  Kılınçarslan son olarak havalandırma ve basınçlandırma, hava dağıtımı, filtrasyon, hava dezenfeksiyonu-mikrop öldürücü UVC ışık, etkili sistem kontrolü, dezenfeksiyon, sıcaklı ve nem kontrolü konularında bilgiler paylaşarak; “HVAC sistemlerinde öncelikle hava konsantrasyonu azaltarak aerosol ve havadan bulaşma riskini azaltmak önemlidir. Mühendislik kontrollerinin nispeten küçük repertoiresi birçok bina türü için geçerlidir – maliyet ve uygulama kolaylığında büyük farklılıklar yaratabilir.  Mühendislik kontrolleri tüm enfeksiyon riskini kontrol edemez, genel bir stratejinin bir parçasıdır” dedi.  
 
Eğitimin ikinci konuşmacısı Sinan Soğancı, CFD Modellemelerinin HVAC bölümüne değinerek sunumuna başladıktan sonra havalandırma ve termal konfor, ekipman tasarımı, alev, duman ve kirlilik dağılımı, rüzgar yükleri konularında CFD’nin çalışma şekillerini anlattı.  HVAC için CFD’de çözüm hacimleri, sayısal ağ, sınır koşulları, fiziksel modeller konu başlıklarında bilgiler aktaran Soğancı; Covid-19 özelinde, virüslerin dağılımı, bulaşma mekanizmaları, dış ortamda yayılım, rüzgar ektisi ve maske geçirgenliği, kapalı ortamda yayılım, damlacık boyutları, partikül davranışı üzerine CFD modelleme örnekleri paylaştı.  Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından eğitim sona erdi. 
 
Pandemi Koşullarında Havalandırma için Simülasyon ve Risk Yönetimi Anlatıldı Pandemi Koşullarında Havalandırma için Simülasyon ve Risk Yönetimi Anlatıldı Pandemi Koşullarında Havalandırma için Simülasyon ve Risk Yönetimi Anlatıldı Pandemi Koşullarında Havalandırma için Simülasyon ve Risk Yönetimi Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr