Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler Anlatıldı

Webinarı izlemek için:

TTMD’nin düzenlediği Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler konulu webinar 5 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Kerim Gümrükçüler’in yürüttüğü webinara Doç. Dr. Orhan Ekren, Prof. Dr. Pınar Okyay ve Orhan Gürson panelist olarak katıldı.

Sunumuna Covid-19 sürecinde kurumların neler yaptığını anlatarak başlayan Doç. Dr. Orhan Ekren; “İç hava kalitesinin iyi olması, iç ortam havasında sağlığı bozan kirleticilerin olmaması ya da izin verilen düzeyde olması demektir. Okullarda iç hava kalitesi öneminin, sağlık ve başarı üzerinde temel etkisi bulunmaktadır. İç hava kalitesi kötü sınıflarda kronik sağlık problemleri ortaya çıkmakta, başarı ise %15 oranında düşmektedir” dedi.  İç hava kirleticiler ve havayı iyileştirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgiler veren Ekren, sık temizlik, derste havalandırmanın artırılması, toksit madde içermeyen kalem kullanılması, havalandırma ve klima filtrelerinin temiz tutulması gibi uygulamalarla sonuç elde edilebileceğini söyledikten sonra Covid-19 için bazı önerilerde bulundu: “Tenefüslerde sınıflar mutlaka boşaltılmalı ve havalandırılmalı. Öğrencilerin her sabah sağlık kontrolleri yapılmalı ve öğrencilere Covid19 hakkında eğitim verilmeli. Tuvalet kullanımına dikkat edilmeli.”

Webinarın ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Pınar Okyay, ilk olarak Sars-Cov-2 virüsünün yapısını, enfeksiyon zincirini, hastalık belirtilerini ve bulaşma evrelerini anlattıktan sonra, dünyada ve Türkiye’de salgını kontrol stratejileri ve süreçlerini aktardı. Kalabalık alanlar, tuvaletler ve tıbbi personel kullanım alanlarının en tehlikeli yerler olduğunu belirten Okyay okullarda alınması gereken önlemlerle ilgili; “Süreç yönetimi planlanmalı ilk olarak. Okullardaki personele eğitim verilmeli ve okulların fiziksel koşulları hazırlanmalı. Çocukların eğitilmesi de çok önemli. Okula giriş ve çıkışlara çok dikkat edilmeli. Yiyecek hazırlama ve servisi, okul servisi süreçlerine özen gösterilmeli” dedi.

Okullarda havalandırma ve nemlendirme konusunda sorunlar bulunduğuna dikkat çekerek sunumuna başlayan Orhan Gürson, var olan mevcut sistemler için HEPA ve UV filtreleri kullanılabileceğini söyledi. Havalandırma sistemleri için çalıştırma önerileri veren Gürson; “%100 taze hava modunda çalıştırılmalı. Kullanım başlamadan 2 saat önce çalıştırılmaya başlanmalı ve kullanımdan 2 saat sonra kapatılmalı. Gece veya hafta sonları sistem durdurulmadan düşük devire çalıştırılmaya devam edilmeli. Tuvalet havalandırması kesintisiz çalıştırılmalı” dedi.  Covid-19 sürecinde tüm dünyada tüm standartların elden geçirilmesi ve  bu tür salgınlar durumunda sistemlerin nasıl işletileceği konusunda tasarım kriterlerinin güncellemesi gerektğini belirten Gürson, eğitim kurumları için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Okulların havalandırma sistemleri gözden geçirilmeli, doğal havalandırma yapılan okullarda havalandırma denetim zorunluluğu getirilmeli. Havalandırma sistemlerinde ortak alanlarda kullanılan resirküle cihazlar çalıştırılmamalı, bunun yerine – varsa- %100 taze hava ile çalışan cihazlar kullanılmalıdır.Islak hacimlerin negatif basınçta tutulması sağlanmalıdır.Ortak alan kullanımlarında standartlarda verilen kişi sayıları yerine salgın sürecinde önerilen sosyal mesafeleri sağlayacak insan yoğunluğu sağlanmalıdır.Hava üflme ekipmanlarının yerlerine göre hızları kontrol edilmelidir. Yüksek yız ve dağıtıcı şekilde çalışan ekipmanların hava hızları ve yönleri buna göre düzenlenmelidir.”

Dinleyicilerden gelen yoğun soruların yanıtlandığı bölümün ardından webinar tamamlandı.

Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler Anlatıldı Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler Anlatıldı Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler Anlatıldı Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler Anlatıldı Okullarda İç Hava Kalitesi Gereklilikleri ve Pandemi için Yapılması Gerekenler Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr