İklim Krizinin İktisadi ve Toplumsal Boyutu Anlatıldı

Webinar videosu

Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar hibe programı kapsamında yürütülen From Zero to Hero projesi kapsamında, üniversite öğrencilerine yönelik olarak bir dizi çevrimiçi seminer serisinin birincisi “İklim Krizinin İktisadi ve Toplumsal Boyutu” temasıyla 3 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi.  Moderatörlüğünü Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin’in yürüttüğü etkinliğe Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin, projenin amacının gençleri sıfır atık yaşam tarzına teşvik etmek, günlük yaşamda daha sürdürülebilir olmanın yeni yollarını bulmak, ekoloji ve çevresel sürdürülebilirlik konusunda bilgileri geliştirmek ve gençler bu anlamda teşvik etmek olduğunu belirterek proje kapsamında gerçekleştirilecek çevrimiçi seminerler hakkında bilgi verdi.

Sunumuna iklim krizi ve afetlerin, salgından daha tehlikeli bir kriz yarattığına dikkat çekerek başlayan Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu, şubat 2021’de Teksas Amerika’da yaşanan soğuk hava dalgası sonucundaki elektrik kesintisi ve kuyrukları işaret ederek “Krizde olan iklim değil, insanlık” dedi. Aşırı tüketim ile sorumsuz üretim açmazında dengenin kaybolmasının iklim değişikliğine yol açtığını belirten Tiryakioğlu; iklim değişikliğine insanların sebep olduğunu, sorumsuz bir şekilde harcama yapılmaya devam edildikçe üretimin artacağını, fazla üretimden kaynaklanan salımın da atmosfere zarar vererek küresel ısınmayı etkilediğini ifade etti. Yapılan anketlere göre insanların iklim değişikliği konusunda endişeli olduğunu söyleyen Tiryakioğlu, “İklim krizine ilişkin en önemli tehlike olağan durum algısının ortaya çıkması. Bizim felaket olarak nitelendirdiğimiz orta ve uzun vadede çok ciddi etkilerini göreceğimiz olaylar, artık toplum tarafından kanıksanmaya başlanıyor ve olağan olarak görülüyor” dedi.

Salgının ekonomi ve iklim konusunda etkilerine değinen konuşmacı,  arz-talep ve alışveriş etkisindeki değişimler ile birlikte salgının plastik talebini artırdığına dikkat çekerek plastik tüketiminin oluşturduğu çevre kirliliği, geri dönüşüm süreçleri ve problemler hakkında detaylı bilgiler verdi.

Aşırı tüketim- sorumsuz üretim- yüksek salım- küresel ısınma- afetler- göçler şeklinde bir döngü yaşandığını belirten Tiryakioğlu, tüm bu süreçten herkesin sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Sunumdan sonra geçilen soru-cevap bölümünün ardından etkinlik sona erdi.

İklim Krizinin İktisadi ve Toplumsal Boyutu Anlatıldı İklim Krizinin İktisadi ve Toplumsal Boyutu Anlatıldı İklim Krizinin İktisadi ve Toplumsal Boyutu Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr