Çevrimiçi seminer videosu

TTMD’nin düzenlediği İklim Krizi İçinde Bina Endüstrisinin Rolü  başlıklı çevrimiçi seminer 7 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Dr. Heves Beşeli Özkoç’un yürüttüğü seminere TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Meriç Sapçı konuşmacı olarak katıldı.

Yakın gelecekte elektrik sektöründe yaşanabilecek olası sorunlara dikkat çekerek sunumuna başlayan Meriç Sapçı; 2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyara çıkmasının beklendiğini ve buna bağlı olarak konutlarda ve sanayide elektrik ihtiyacının artacağını söyledikten sonra atmosferdeki COmiktarı ve enerji talebindeki artışına ilişkin tablolar sergiledi.

Sapçı; “Binalar yıllık küreselCOemisyonu için çok önemli bir kaynak faktörüdür. Diğer sektörel emisyonlar ile mukayese edildiğinde binalar en büyük oranda karbondioksit sebebidir. 2050’ye doğru giderken, bizlerin de içinde bulunduğu bina endüstrisinde karbon emisyonlarının azaltılması için tedbirler alınması gerekiyor. 2010-2020 arası grafiklere bakıldığında dünya genelinde enerji tüketiminin arttığı ancak karbon emisyonlarının da hem pandeminin etkisi ile hem de enerji verimliliği tedbirleri ile son birkaç yılda düştüğü görülüyor” dedi.

Ticari binalarda yıllık enerji tüketiminin yaklaşık paylaşım oranlarına ilişkin veriler sunan Sapçı, 2020’den 2040’a giden süreçte inşaat sektöründe yaşanması beklenen gelişmeleri anlattıktan sonra mevcut ve yeni binalarda mühendislik tedbirlerini sıraladı: “Fosil yakıt kullanımından vazgeçilmeli, enerji verimliliği yüksek ekipman ve sistemler tercih edilmelidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması teşvik edilmelidir. Çelik ve çimento imalat sanayiinde karbon seviyeleri düşürülmeli, sıfır karbon yönetmelikleri acilen hazırlanmalıdır. Binaların kapalı alan metrekare büyüklüklerine göre karbon bütçeleri olmalı ve yıllık bütçe limitleri aşılmamalıdır. İşletme yönetimi ve ekibinin binanın mekanik ve elektrik sistemlerini iyi anlamış, eğitimli ve sertifikalı elemanlardan oluşturulması şarttır. Bina kabuğu üzerinde alınacak pasif mimari tedbirler ile iyileştirmeler yapılmalıdır.  Binanın çatısı ve çatı açısı fotovoltaik panel yerleşimi için uygun şekilde tasarlanmalıdır. Bina projeleri BIM esaslı geliştirilmeli, tüm disiplinler arası entegrasyon sağlanmalıdır.”

%100 elektrifikasyonun olası güncel dezavantajlarına değinen YK Başkanımız Sapçı , son bölümde proje örneği üzerinden enerji tüketim verileri paylaştı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru cevap bölümünün ardından seminer sona erdi.

İklim Krizi İçinde Bina Endüstrisinin Rolü Anlatıldı İklim Krizi İçinde Bina Endüstrisinin Rolü Anlatıldı İklim Krizi İçinde Bina Endüstrisinin Rolü Anlatıldı

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.