Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği Çözümleri Anlatıldı

Webinarı izlemek için tıklayın. 
 
TTMD’nin düzenlediği Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği Çözümleri konulu webinar 27 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Mustafa Değirmenci’nin yürüttüğü webinara Yalçın Katmer ve Atalay Türkeş panelist olarak katıldı.
 
Webinarın açılışında kısa bir sunum yapan Mustafa Değirmenci, dünyada ve Türkiye’de yaşanan güncel gelişmeler ve yönetmeliklerle ilgili bilgi aktararak özellikle Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde yer otomatik kontrol bölümüne ve BMS Avrupa Enerji Performansı Yönetmelik yapısına dikkat çekti. 
 
Hayatımızın çoğunluğunun yaklaşık %87 oranında binalarda geçtiğini belirterek sunumuna başlayan Yalçın Katmer, 2015’te yapılan Paris Anlaşması ve getirileriyle ilgili bilgi verdikten sonra binaların global enerji tüketiminin %40’ını tek başına gerçekleştirdiğini söyledi. Katmer: “Binalar enerji verimliliğine geçişte aktif rol oynamalı çünkü LEED’e göre binalardaki HVAC sistemleri global enerji tüketiminin yaklaşık %16sından sorumlu ve bu enerji tüketiminin %6’sı soğutma sırasında Bu verilerin, küresel ısınma sonuçlarını henüz almadığımız günlerde oluşturulduğunu düşünürseniz önümüzdeki günlerde binalardaki soğutma kaynaklı enerji tüketiminin %8 mertebelerine gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Enerji verimliliği üzerine diğer bir rapor da Helsinki raporu. Bu rapora göre merkezi HVAC sistemleri enerji verimli çalışmıyor ve çoğu merkezi sistem düşük delta T sendromundan müzdarip. Şimdiye kadar kaçımız; tasarladığımız, ürettiğimiz, sattığımız, kurduğumuz, sistemlere baktığımızda Merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinin yarısından fazlasının düşük delta t sendromu yaşadığını görüyoruz” dedi. 
 
 
İkinci panelist Atalay Türkeş sunumuna iç hava kalitesi gözetilmeden şartlandırılan binalarda hasta bina sendromunun gerçekleştiğine ve bunu sonucunda baş ağrısından başlayarak akciğer kanser riskini artırmaya gidecek kadar problemler yaşandığına dikkat çekerek başladı. Türkeş: “Hasta bina sendromunu en çok yaşadığımız bina tipi ise ofisler.İngiltere’de gerçekleştirilen bir çalışma, çalışan ile ilgili maliyetlerin binanın yapım maliyeti dahil toplam maliyetinin %80’ini oluşturduğunu gösteriyor. Eğer siz, çalışanınızın verimini %10 arttırabilirseniz binanızın toplam inşaat maliyeti kadar tasarruf sağlıyorsunuz. Bildiğiniz üzere ofislerimizin çoğu HVAC sistemlerinin verimsiz çalışması dolayısı ile çalışanlarımızın performansını ciddi ölçüde etkiliyor. Bu etkinin önemli bir kısmı da iç hava kalitesinin yoksunluğundan ileri geliyor. Yapılan çalışmalar, iç hava kalitesinin çalışan performansı üzerine ciddi etkileri olduğunu ispatladı.”
 
Sunumuna ısı üretimi başlığı altında chiller ve düşük delta T sendromunun chillere etkisini anlatarak devam eden Türkeş, klima santralinde plakalı, rotorlu ve sulu ısı geri kazanım yöntemlerini anlattıktan sonra otomasyon sistemlerinde sensörler hakkında bilgiler verdi: “Otomasyon sistemlerinde çeşitli sensörler bulunur.  Sensörlerin hassasiyeti ve verdiği bilgilerin doğruluğu, kontrol açısından ve dolayısı ile enerji verimliliği açısından kritik öneme sahiptir. 
Sensörlerden aldığımız bilgileri trend dediğimiz grafiklerde izleyerek sistemin performansını optimize etme şansı yakalarız. Araştırmalar soğutmadaki 1C lik yanlış set değerinin %10 enerji kaybına neden olduğunu gösteriyor.  Bu da demek oluyor ki 1C farkla yanlış değer gösteren sıcaklık sensörümüz soğutma enerji maliyetlerimizin %10 artmasına neden olabilir.”
 
Türkeş son bölümde dağıtım ve transfer başlığı altında hava uygulamalarında dağıtım, havalandırma kontrolü ve balanslama, VAV çalışma prensibi, su uygulamalarında dağıtım, hidronik kontrol ve balanslama konularından teknik bilgiler aktardı. Soru cevap bölümünün ardından webinar sona erdi.  
 
Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği Çözümleri Anlatıldı Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği Çözümleri Anlatıldı Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği Çözümleri Anlatıldı Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği Çözümleri Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr