CWEEL Türkiye 3. Söyleşisi Yapıldı

Söyleşi Video

CWEEL Türkiye tarafından düzenlenen Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımızın Önemi” konulu söyleşi, 30 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Gülcan Ergün’ün yürüttüğü etkinliğe Prof. Dr. Halime Paksoy konuşmacı olarak katıldı.

Etkinlik açılışında konuşan TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Merve Sabay, ilk olarak Enerji Mühendisleri Derneği (AEE) çatısı altında çalışmalarını sürdüren Enerji ve Çevre Liderliğinde Kadın Konseyi CWEEL hakkında bilgilendirme yaparak CWEEL Türkiye’nin, TTMD bünyesinde kurulduğunu ve çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti ve AEE Türkiye’nin gerçekleştireceği Sertifikalı Enerji Yöneticisi (CEM) eğitimine değindi.

Sunumuna, dünyadaki enerji durumu verilerine değinerek başlayan Prof. Dr. Halime Paksoy, fosil yakıtların enerji arzında halen %81, tüketimde %66 ve elektrik üretiminde %67 orana sahip olduğuna dikkat çekerek fosil yakıtların karbondioksit emisyonlarına olumsuz etkisini anlattı. Uluslararası anlaşmalar ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) hakkında bilgi veren Paksoy, Türkiye’nin konut, sanayi, ulaştırma, tarım gibi alanlarda enerji durumunu anlattıktan sonra yenilenebilir enerji kaynaklarımızın tüketimdeki rolüne değindi: “Türkiye’de tüketimdeki yenilenebilir enerji kaynaklarının oranı %6 seviyesinde. Bunlar, güneş, jeotermal ve biyoenerji kaynakları. Elektrik üretimimizde yenilenebilir enerji oranı %32. Önemli bir kısmı hidroelektrik santrallerinden,  rüzgar ve jeotermalde henüz istediğimiz seviyeye gelemedik. Karbon ayak izimizi azaltmak için önemli adımlar atmamız gerekiyor. Çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında ama bu kaynaklar sürekli değil. Bu yüzden enerji depolama gereklidir.”

Enerji depolama yöntemleri, mekanik, kimyasal, manyetik, biyolojik ve termal olarak sıralayan Paksoy,  mevsimlik olarak termal enerji depolama yöntemiyle akiferlerde (ATES), kuyularda (BTES) ve yer altı boşluklarında (CTES); kısa süreli depolamada ise tanklar, buz depolama, faz değiştiren maddeler ve termokimyasal tepkimeler ile enerji depolanabileceğini söyledikten sonra dünyadan ve Türkiye’den çeşitli depolama örnekleri sergiledi

Enerji depolamasıyla sektörler arası esnek enerji paylaşımına değinen konuşmacı Paksoy son bölümde önerilerini sıraladı: “Karbon-nötr olmak için COP21 Paris’te belirlenen 1.5-2’C hedefine uymamız gerekiyor. Fosil yakıtların tarih olması, yenilenebilir enerji kaynaklarından verimli yararlanılması ve enerjinin depolanması gerekli. Sürdürülebilirlik için Birleşmiş Miletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına uymalıyız ve kaynakları verimli kullanmalıyız. Sadece kaynakları değil, atık kaynakları da değerlendirmeliyiz. Dünyamızı zor günler bekliyor ancak hepimiz aynı gemideyiz ve kendimizden önce başkalarını da düşünmeliyiz.”

Soru-cevap bölümünün ardından söyleşi sona erdi.

CWEEL Türkiye 3. Söyleşisi Yapıldı CWEEL Türkiye 3. Söyleşisi Yapıldı CWEEL Türkiye 3. Söyleşisi Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr