Çevrimiçi Seminer: “Mühendisler Geleceğin Hekimleridir” ve “Sağlık Bakımıyla İlişkili Enfeksiyonlar ve Hastane İç Hava Kalitesi”

Çevrimiçi seminer videosu: 

TTMD ve ASHRAE Turkish Chapter işbirliği ile düzenlenen Engineers are the Physicians of the Future” ve “Healthcare-Associated Infections and Hospital Indoor Air Qualitykonulu çevrimiçi seminer 23 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirildi. TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Meriç Sapçı ve ASHRAE Turkish Chapter Başkanı Prof. Dr. Atilla Bıyıkoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan seminere ASHRAE DL & Epidemic Task Force Member Dr. Stephanie Taylor konuşmacı olarak katıldı.

Binalar ve insan sağlığı arasındaki ilişkinin kafa karıştırıcı olduğunu belirterek sunumuna başlayan Dr. Taylor, binaların tarih boyunca geliştiğine ancak bulaşıcı hastalıkların da arttığına dikkat çekerek binaların hem patojen bulaşıcılığını azaltacak hem de insan bağışıklığını destekleyecek şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi.  İnsanların zamanlarının %90’a yakın kısmını kapalı alanlarda geçirdiğini ve iç ortamların, bina sakinlerinin sağlığını ve hastalık oranlarını etkilediğini ifade eden konuşmacı, iç ortamda birçok zararlı bakteri barındırdığı gibi yararlı organizma ve patojenlerin de bulunduğunu söyledi. İç mekandaki nem oranının önemine dikkat çeken Taylor, havadaki düşük nem oranının enfeksiyon bulaşma oranını artırdığını ifade ederek binalar için insan sağlığı standartlarının belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Stephanie Taylor sunumunu şöyle tamamladı: “İç mekan ortamının sağlık üzerindeki etkisine görünürlük kazandırarak, bina sakinlerinin sağlığını, üretkenliğini ve öğrenimini desteklemek için, iç mekan hava kalitesini yönetme konusunda bilimsel bir temele sahibiz. Yapıların etkileşimi hakkında bilgi sahibi olarak iç mekan kirleticilerinin zararlı etkileşimlerini azaltabiliriz. Sonuç olarak sağlıklı insanlar işletmelerin karlılığını ve türümüzün başarısını artırır.”

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru-cevap bölümünün ardından seminer sona erdi.

 

Çevrimiçi Seminer: “Mühendisler Geleceğin Hekimleridir” ve “Sağlık Bakımıyla İlişkili Enfeksiyonlar ve Hastane İç Hava Kalitesi” Çevrimiçi Seminer: “Mühendisler Geleceğin Hekimleridir” ve “Sağlık Bakımıyla İlişkili Enfeksiyonlar ve Hastane İç Hava Kalitesi” Çevrimiçi Seminer: “Mühendisler Geleceğin Hekimleridir” ve “Sağlık Bakımıyla İlişkili Enfeksiyonlar ve Hastane İç Hava Kalitesi”
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr