Buhar Kazanı Dairesi ve Buhar-Kondens Tesisatı Uygulamaları Anlatıldı

Webinar Video

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Buhar Kazanı Dairesi ve Buhar-Kondens Tesisatı Uygulamaları konulu çevirim içi seminer 20 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Ceren Ercan’ın yürüttüğü eğitime Ersun Gürkan konuşmacı olarak katıldı.

Sunumuna kazan dairesinin bağlantı elemanları ve detaylarını anlatarak başlayan Ersun Gürkan. Skoç tip 3 geçişli alev duman borulu kazanın çalışma ilkesini kesitli görseller üzerinden anlatmaya başlası. Kazan üzerinde bulunan kesme vanaları, emniyet ventili, seviye grubu, yüzey blöf sistemi (TDS), dip blöf sistemi, besi suyu sistemi hakkında bilgiler verdi. Kazan buhar çıkışında seperatör grubu, debimetre ve devamında buhar kollektörü tasarımı üzerine anlatımına devam etti. Özellikle emniyet ventilinde güvenilir sızdırmazlık için SHR contalı disk yapısının tam kalkışlı emniyet ventillerinde uzun hizmet ömrünün nasıl sağladığını açıkladı. Besi suyu hazırlanması, degazör tankı sisteminin çalışma ilkesini ve bu sistemdeki vana gruplarını çizimler üzerinden detaylı olarak aktardı.

Konuşmacı son bölümde buhar hattı üzerindeki kondens cebi tasarımları, ısı tüketen kullanıcılardaki buhar ve kondens tesisatı, buhar kapanı tipleri, kontrol vanaları ve basınç düşürücü konularına değindikten sonra dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Buhar Kazanı Dairesi ve Buhar-Kondens Tesisatı Uygulamaları Anlatıldı Buhar Kazanı Dairesi ve Buhar-Kondens Tesisatı Uygulamaları Anlatıldı Buhar Kazanı Dairesi ve Buhar-Kondens Tesisatı Uygulamaları Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr