Akıllı Şehirlerde Pompa Tesisatı Anlatıldı

Webinar videosu
 
Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Akıllı Şehirlerde Pompa Tesisatı konulu çevirimiçi seminer 22 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Nihan Bağır Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı eğimin moderatörlüğünü TTMD Dijitalleşme Komitesi Başkanı Nevroz Karakuş yürüttü.
 
Akıllı şehirleri “mevcut ve gelecek nesillerin ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel ihtiyaçlarını gözetirken; yaşam kalitesini, şehircilik hizmet sunumunun verimliliğini ve rekabet gücünü artırmak için bilgi ve iletişim teknolojilerini ve diğer araçları kullanan yenilikçi bir şehir” olarak tanımlayan Nihan Bağır Çelik, akıllı şehirlerin bileşenlerini, akıllı ulaşım, yaşam, yönetişim, çevre, ekonomi ve insanlar şeklinde sıraladıktan sonra nesnelerin interneti (IoT), büyük veri, yapay zeka hakkında bilgi verdi. Geleceğin teknolojilerinin şehirlere uygulanmasına üzerine dünyadan örnekler sunan Çelik, Türkiye’de akıllı şehir uygulamalarının sürdürülebilirliği üzerine veriler açıkladıktan sonra İstanbul’da Büyükçekmece Gölü yüzer güneş enerji santrali, Ankara’da dinamik kavşak kontrol sistemleri ve Gaziantep’de akıllı şebeke ve yenilenebilir enerji sistemleri örneklerini paylaştı. 
 
Yapay zekalı akıllı pompaların çalışma noktasını öğrenme, veri paylaşımı ve erişimi, tıkanma durumu ve arıza algılama gibi özelliklerinden bahseden konuşmacı son bölümde dijital ikiz hakkında “Dijital ikiz teknolojisi,bir ürünün yada prosesin sanal modelidir. Gerçek ortamdan sensörler ile alınan gerçek zamanlı veriler analiz edilir.Ürünün tasarım aşamasında kullanılabileceği gibi hali hazırda çalışan ürünler içinde kullanılabilir.  Nesnelerin İnterneti ile dijital modelimize fiziksel dünyanın bütün özelliklerini yansıtan gerçek bir ikiz haline getirmek için gereken verileri oluşturmamıza, paylaşmamıza, arşivlememize yardımcı olan bir altyapı sunulur. Bir modele ne kadar fazla bilgi sağlarsanız o model sizin için o kadar doğru tahminlerde bulunabilir. Dolayısı ile anlık değişimleri sonuçlara yansıtacak şekilde sürekli bir bilgi akışı ve sonu gelmeyen bir analiz döngüsü kurmanız da gereklidir. Sanal ve fiziksel dünyaların bu eşleşmesi, verilerin analizine ve sistemlerin izlenmesine, sorunları daha oluşmadan gidermek, kesinti sürelerini önlemek, yeni fırsatlar geliştirmek ve hatta simülasyonları kullanarak gelecek için plan yapmak için izin verir” dedi.  Eğitim, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi. 
 
 
 
Akıllı Şehirlerde Pompa Tesisatı Anlatıldı Akıllı Şehirlerde Pompa Tesisatı Anlatıldı Akıllı Şehirlerde Pompa Tesisatı Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr